Kanca Modeli Nedir?

Kanca Modeli Nedir?

Firmaların kullanıcıları bağlamak ve alışkanlıklar oluşturmak için kullandığı 4 aşamalı bir yöntemdir. 4 aşama tetikleme, aksiyon, yatırım ve ödülden oluşur.

Kanca Modeli, Nir Eyal tarafından geliştirilen, firmaların kullanıcıları bağlamak ve alışkanlık oluşturmak için kullandığı 4 aşamalı bir yöntemdir. 


Kanca modelini oluşturan 4 aşama; tetikleme, aksiyon, ödül ve yatırım aşamalarıdır. 

Tetikleme adımında ana hedef kullanıcıyı harekete geçirecek ilk kıvılcımı yakmaktır. Genelde telefonlara gönderilen bildirimlerle gerçekleştirilir. Tetikleme adımından sonra aksiyon aşaması gelmektedir. Aksiyon aşaması kullanıcının gelen bildirime tıklaması ve bir şekilde uygulama ile etkileşime girmesi ile gerçekleşir. Bu aşamada amaç kullanıcının yapabileceği en basit hareketi yapmasını sağlamaktır. Bu nedenle aksiyon aşamasında kullanıcıdan beklenen hareket oldukça basit olmalıdır. Örneğin gelen mesaja tıklamak gibi. 

Son iki aşama ödül ve yatırım aşamalarıdır. Ödül aşamasında kullanıcıya, yaptığı eylem karşılığında bir şey verilir. Verilen ödül kullanıcının sonraki sefer geri dönmesi için önemlidir. Ödüller genelde maddi özellikte değildir. Beğenilen bir içeriğe ulaşmak da ödül olarak değerlendirilir. Son aşama yatırım aşamasıdır. Yatırım kullanıcının uygulama içerisinde yaptığı hareketler olarak düşünülebilir. Örneğin, fotoğraf paylaşması bir yatırımdır çünkü beğenilerini görmek için tekrar geri gelir. 


Kanca modeli doğru uygulandığında firmalar, kullanıcılarını tetikleyiciden başlayarak yatırıma uzanan döngüye rahatlıkla dahil edebilirler.

Kanca Modeli Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.