Dark UX Nedir?

Dark UX Nedir?

Dark UX, kullanıcıyı bilgisi dışında bir şeye dahil etmeye, yapmaya çalıştığı şeyden uzaklaştırmaya çalışan bir tasarım şeklidir. UX’in karanlık yüzü şeklinde tanımlanır. 

Dark UX, UX’i kullanıcının ihtiyaçlarına doğru cevap vermek, kullanıcılarla empati yaparak onları doğru anlamak ve istediklerine ulaşmak amaçlı kullanmaz; şirketin kendi durumunu yukarı taşımak amaçlı tasarım yapılır. İnsan odaklı tasarımın odak noktalarını almakta ve bunu kullanıcının deneyimini iyileştirmek amaçlı değil marka satışlarını arttırmak, veri toplamak gibi şirket çıkarları için kullanmaktadır. Dark UX  kullanan şirketler, kullanıcı talep etmediği halde sepetine ekstra ürünler eklemekte, farkında olmadan bir bültene abone yapmakta, kişisel verilerini almaktadırlar. Kullanıcıyı bir bağlantıya tıklamak zorunda olduğu algısına sokmakta, belirli bilgileri vurgulayıp dikkati ona çekerek en iyi seçenekmiş gibi göstermeye çalışmaktadırlar. Örneğin; “Kişisel bilgilerin paylaşılmasını onaylıyor musunuz?” sorusu sorularak ama “Hayır” butonu eklenmeyerek Dark UX kullanılabilmektedir. Bu tip uygulamalar kullanıcıların güvenini kırmaktadır. Kısa vadede işe yaradığı düşünülse de  kullanıcılar bir süre sonra markadan uzaklaşabilmektedir. Kullanıcı odaklı tasarım yapmak kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmeyi sağlamaktadır.

Dark UX Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.