Hata Mesajları Nedir?

Hata Mesajları Nedir?

“Kullanıcılar tarafından anlaşılmayan veya yanlış yapılan işlemlerin doğru kullanılması için onlara verilen geri bildirimlerdir. Bu mesajlar kullanıcılara sistemin nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermeli ve onlara gerçekleştirmek istedikleri işlemi yapmaları için yardımcı olmalıdır. “404 Error” en çok bilinen hata mesajı arasında yer alır. Bu betimleme kullanıcılara hatanın sebebini hiçbir şekilde açıklamaz, hata mesajları bu gibi kullanıcının anlamayacağı sistem dilinden konuşmak yerine hatanın sebebini onlara açıkça anlatır biçimde verilmelidir.”

Hata Mesajları, kullanıcılar tarafından anlaşılmayan veya yanlış yapılan işlemlerin doğru kullanılması için onlara verilen geri bildirimlerdir.

Bu mesajlar kullanıcılara sistemin nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermeli ve onlara gerçekleştirmek istedikleri işlemi yapmaları için yardımcı olmalıdır. 

Microsoft ve Apple tasarım yönergeleri tarafından oluşturulan kullanıcı dostu hata mesajlarının nasıl yazılacağına ve tasarlanacağına dair ilk altı tavsiyeyi bunlardır:

• Netlik Hata mesajları yazmak söz konusu olduğunda, netlik en büyük önceliğinizdir. Ne olduğunu, neden olduğunu ve kullanıcının bu konuda neler yapabileceğini açıklamanız gerekir. 

"Soyut hata mesajlarından kaçının"

"Teknik terimlerden kurtulun

• Kısa ve Anlamlı Olma  Bir sayfada ne kadar çok metin varsa, metnin taranması o kadar zor olur bu nedenle ne iletmek istediğinizi anlayın ve bunu yapmanıza yardımcı olmayan gereksiz ayrıntılardan kurtulun.

"Sorunu gereğinden fazla iletmeyin"

• Kullanıcıları suçlamamak  Kullanıcıların hatalı bir durumla daha iyi ilişki kurmasına yardımcı olmak için uygun tonu kullanın ve bunu anlamalarına yardımcı olun.

“Yaptınız”, “Eyleminiz neden oldu” gibi ifadelerden kaçının.

• Kullanıcılara bir çözüm sunun

• Hata mesajlarınız için doğru formatı kullanma

• Kullanıcıların gördüğü hata mesajlarının sayısını sınırlayın Sık görüntülenen hata mesajları, hatalı deneyimin bir işaretidir. 

Hata mesajları tasarlarken bütünsel düşünmek gerekir. Bu mesajlar bilgi mimarisinin önemli bir parçasıdır. Kullanıcıları yolda tutar ve planladıkları şeyi tamamlamalarına yardımcı olur.

Hata Mesajları Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.