Kağıt Prototipleme Nedir?

Kağıt Prototipleme Nedir?

“Arayüzün kağıt üzerine taslak olarak çizildiği prototipidir. Ürün sahipleri ile yapılabilecek, ürünün gereksinimlerini ve bu kişilerin beklentilerini anlayabilmek için etkili bir egzersizdir. Fikirlerin fazla vakit harcanmadan kağıt üzerine hızlıca çizilip bunlar üzerinden yorum alınması süreci hızlandırır. Burada alınan sonuçlar ileriki aşamalardaki kararları etkiler.”

Kağıt prototipleme (Paper Prototyping), arayüzün kağıt üzerine taslak olarak çizildiği prototip çeşididir.


Tasarım kararını verirken çok fazla zaman ve para harcamadan hızlı karar verebilmek için kullanılabilmektedir. Ürün kullanıcılarının gereksinimlerini ve beklentilerini anlayabilmek adına oldukça etkilidir. 

Kağıt prototip yöntemi kullanıcıyı ya da müşteriyi doğru anlayabilmek adına başvurulabilecek en kestirme yollardan biridir. Ayrıca tasarımcının prototip aşamasında tasarımın önemli noktalara odaklanmasını sağlayarak gereksiz detaylarla vakit kaybetmesini engeller. Hazırlanan prototipin test aşamasının ardından alınan sonuçlar değerlendirilir. Yapılan değerlendirmeler sonraki aşamalar ve daha gelişmiş prototipler için tasarımcıyı yönlendirir. 

Avantajlarının yanı sıra kağıt prototiplemenin birtakım dezavantajları da vardır. Geniş bir kullanıcı kitlesini test etmek için uygun bir yöntem değildir. Ayrıca kullanıcı tarafından çizimlerin anlaşılması ve doğru şekilde yorumlanması zor olabilir. Diğer taraftan insanların kağıtlarla girdiği etkileşimler dijital ekranlarla girdiği etkileşimlerden farklı olacaktır. Bu farklılık prototip için yapılan değerlendirmeyi olumsuz etkileyebilir. 


Avantajları ve dezavantajları göz önüne alındığında kağıt prototipleme ilk test aşaması için genelde tasarımcılar tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Kağıt Prototipleme Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.