Design Thinking Nedir?

Design Thinking Nedir?

Design Thinking yani tasarım odaklı düşünme metodolojisi, birçok farklı tasarım alanında, insan merkezli problemleri çözme ve strateji oluşturma süreçlerini ifade eder.

Design Thinking, diğer bir söyleyişle tasarım odaklı düşünme, insan merkezli bir problem çözme ve strateji oluşturma yöntemidir. 


Kullanıcının ihtiyaçlarını ve karşılaştığı problemleri empati kurarak anlamaya ve bu ihtiyaçlara/problemlere tasarım yöntem ve metotları ile çözümler üretmeye olanak sağlar. Tasarım süreci kullanıcı için en uygun ve yararlı çözümler ortaya çıkana kadar devam eder.

Design Thinking Aşamaları Nelerdir?

Design thinking yöntemi 5 adımdan oluşur:

Empati

Kullanıcı ile empati kurarak kullanıcının ihtiyaçları ve karşılaştığı problemlerhakkında anlayış kazanma aşamasıdır. İnsan odaklı tasarımlar yaratmak için öznel varsayımlardan uzaklaşmaya imkan tanır.

Problemi Tanımlama

Empati aşamasında edinilen bilgilerin analiz edilerek kullanıcının ihtiyacına yönelik temel problemin tanımlanmasıdır.

Fikir Geliştirme

Kullanıcı ihtiyaçları ile tanımlanan temel problemi çözmeye yönelik fikir üretme aşamasıdır.

Prototipleme

Tanımlanan probleme en uygun çözüm fikirlerinin denenmesi için uygun ortam veya ürünün hazırlanması aşamasıdır. Bu fikirlerden bir veya birkaçının test edilebilir modelleri tasarlanır.

Test Etme

Kullanıcı ile empati kurularak belirlenen problemi çözmeye yönelik tasarlanan prototiplerin kullanıcının deneyimine sunulması.

Tasarım odaklı düşünme yönteminin bu aşamaları, belirlenen probleme ve elde edilen geribildirimlere en uygun çözüm üretilene kadar tekrar edilir.


Design Thinking Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.