5 Saniye Testi Nedir?

5 Saniye Testi Nedir?

5 sn kısa bir süre gibi görünse de site ziyaretçilerinin bulundukları sayfanın istedikleri sayfa olup olmadığını anlama, kalma ve ayrılma kararını vermeleri için oldukça yeterli bir süredir. 5 saniye testi; kullanıcıların 5 saniye boyunca statik bir sayfa görselinin gösterildiği bir kullanılabilirlik testi yöntemidir. 5 saniye tamamlandıktan sonra kullanıcılara sayfada neler hatırladıklarına dair sorular yöneltilir. Bu test özellikle ana sayfa ve kategori sayfaları olarak nitelendirilen sayfaların kullanıcı ile beklenen iletişiminin kurup kurmadığını anlamak için ideal bir yöntemdir.

5 saniye testi (5 second test), kullanıcılara 5 saniye boyunca statik bir sayfa görselinin gösterildiği bir kullanılabilirlik testi yöntemidir. 

5 saniye kısa bir süre gibi görünse de site ziyaretçilerinin bulundukları sayfanın istedikleri sayfa olup olmadığını anlama, kalma ve ayrılma kararını vermeleri için oldukça yeterli bir süredir. 5 saniye tamamlandıktan sonra kullanıcılara sayfada neler hatırladıklarına dair sorular yöneltilir. Bu test özellikle ana sayfa ve kategori sayfaları olarak nitelendirilen sayfaların kullanıcı ile beklenen iletişimin kurulup kurulmadığını anlamak için ideal bir yöntemdir.

5 saniye testleri şu sorulara cevap verir:

• Bu sayfanın amacı nedir?

• Hatırlayabildiğiniz ana unsurlar nelerdir?

• Sizce hedeflenen kitle kimdir?

• Tasarım/marka güvenilir gözüküyor mu?

5 Saniye Testi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.