Hedef Kitlesi Nedir?

Hedef Kitlesi Nedir?

“Bir ürünün ya da hizmetin hitap ettiği kesim. Ürün ile ilgili gerçekleştirmek istenen amaca uygun demografik özelliklere göre belirlenen topluluk. Tasarım sürecinde kullanılan personalar ile karıştırılsa da bu iki kavram birbirinden oldukça farklıdır. Bkz. Persona, Kukla Persona”

Hedef Kitlesi, bir ürünün ya da hizmetin hitap ettiği kesimdir.

Ürün ile ilgili gerçekleştirmek istenen amaca uygun demografik özelliklere göre belirlenir. Ürün veya hizmeti satın alma olasılığı en yüksek olan insan gruplarıdır. Bu kitleyi tanımlamak, başarılı bir deneyim ve strateji oluşturmanın önemli bir parçasıdır.

Hedef kitleyi tanımlamak için öncelikle ürün veya hizmetin karşıladığı belirli ihtiyaçları düşünmek, acı noktalarını belirlemek ve ardından bu noktaların kimde olduğunu tespit etmek gerekir.

Tasarım sürecinde kullanılan personalar ile karıştırılsa da bu iki kavram birbirinden oldukça farklıdır. Persona hedef kitle içinde daha da özelleştirilmiş bir tanımlamadır. Bkz. Persona, Kukla Persona

Hedef Kitlesi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.