3 Tık Efsanesi Nedir?

3 Tık Efsanesi Nedir?

Bir sitede amaca ulaşmak için yapılması gereken tık sayısının 3’ten fazla olmaması gerektiğini savunan bir efsanedir. Bu yaygın görüşün aksine, yapılan testler kullanıcının aradığı bilgiye ulaşırken yaptığı tıklama sayısının memnuniyet veya görev başarısı üzerine bir etkisi bulunmadığını göstermektedir. Tıklama sayısını limitlemek yerine navigasyonun kullanım kolaylığına (sınıflandırma ve isimlendirme) odaklanmak daha önemlidir.

3 tık efsanesi (3 click rule), bir sitede amaca ulaşmak için yapılması gereken tık sayısının 3’ten fazla olmaması gerektiğini savunan bir efsanedir.

3 tık efsanesi, kullanıcıların üçten fazla tıklama gerektiren görevlerden sıkılacağı ve büyük olasılıkla vazgeçeceğini varsayar. Tasarımcılar bu kuralı genellikle web sitesinde gezinme ve bilgi arama görevleri için kullanırlar. Bu yaygın görüşün aksine, yapılan testler kullanıcının aradığı bilgiye ulaşırken yaptığı tıklama sayısının memnuniyet veya görev başarısı üzerine bir etkisi bulunmadığını göstermektedir.

Tıklama sayımı birkaç nedenden dolayı tek başına anlamlı bir ölçüm değildir:

• Görevi tamamlamak için gereken tıklama sayısı sadece tasarıma değil aynı zamanda görevin karmaşıklığına da bağlı olacaktır. 

• Tüm tıklamalar eşit değildir, bazıları uzun bekleme süreleriyle sonuçlanır. Örneğin, yeni bir sayfa yüklenmesi

• Tıklama sayısı nadiren tüm hikayeyi anlatacaktır. Gerçek dünyada, kullanıcılar hatalar yapar, bir şeyleri yanlış anlar ve kafaları karışır. Basitçe bir süreçteki adım sayısını saymak, kullanıcıların gerçekte ne yaptığının gözden kaçırılmasına sebep olur.

 

Tıklama sayısını limitlemek yerine navigasyonun kullanım kolaylığına (sınıflandırma ve isimlendirme) odaklanmak daha önemlidir. İyi bir navigasyon tasarımı kullanıcılar için her zaman sezgisel olmalı, onlara rehberlik etmeli ve aynı zamanda onlara bir web sitesinde nasıl gezinecekleri konusunda seçenek sunmalıdır.

3 Tık Efsanesi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.