Bebek Ördek Sendromu Nedir?

Bebek Ördek Sendromu Nedir?

Bir sisteme alışan kullanıcıların, yeni tanıştıkları sistemleri aşina oldukları diğer sistemle sürekli karşılaştırma durumudur. Bu karşılaştırmada kullanıcılar ilk kullandıkları sistemin, cihazın ve aygıtın daha iyi olduğunu öne sürerek yeniyi reddeder.

Bebek ördek sendromu, kullanıcıların karşılaştığı ilk tasarıma alışması ve onun yerine gelecek alternatifleri sorgulamadan reddetmesi durumudur. 

Avusturyalı etolog, Konrad Lorenz tarafından ortaya atılan bu sendromun ismi, yavru kazların doğdukları zaman gördükleri ilk hareket eden nesneyi takip etmesi ve o nesneyi takip etmeyi bırakmaması üzerinden isimlendirilmiştir. Tasarımda ise bu durum, kullanıcıların gördükleri ilk tasarıma ya da sisteme alışması ve aşina olması, tasarımda değişiklik yapıldığı zaman ise bunu reddetmesi ve ilk halinin en iyisi olduğunu savunması şeklinde açıklanabilir.

Bebek Ördek Sendromu Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.