Kukla Persona (Proto Persona) Nedir?

Kukla Persona (Proto Persona) Nedir?

Geçici, kullanıcı araştırmalarına dayanmayan personalardır. Kullanıcı araştırmalarına dayalı persona oluşturmak için zaman kısıtı ya da maddi kısıt olduğu durumunda kullanılırlar. İkincil araştırmalar ve takımın deneyimleri doğrultusunda oluşturulabilirler.

Kukla persona (proto persona), araştırma odaklı olmayan, daha çok üretim sürecinde kullandığımız bir varsayımsal persona çeşididir. 


Bu personalar daha önce oluşturulmuş persona verilerine dayanabilir ya da tasarımcının veya tasarım ekibinin varsayımları ve deneyimleri doğrultusunda son kullanıcı ile empati yaparak ortaya çıkan geçici personalardır.

Araştırma odaklı personaları oluşturmak aylarca sürebilir ve oldukça maliyetli olabilirken kukla personaların oluşturulması sadece birkaç saatinizi alacak ve maliyeti en aza düşürecektir.

Kukla Persona (Proto Persona) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.