Likert Ölçeği Nedir?

Likert Ölçeği Nedir?

Kullanıcıların, kullanılabilirlik, memnuniyet ve sadakat gibi başlıklarda kesinlikle katılmıyorum ile kesinlikle katılıyorum aralığındaki cevaplar ile düşüncelerinin alındığı ölçüm şeklidir.

Likert ölçeği, kapalı uçlu sorulara, en basite indirgenmiş, zorunlu cevaplar verilmesini sağlayan bir tutum ölçeğidir.

Bireysel tutumları, sistematik olarak ölçmek amacıyla kullanılır. Kullanıcının bireysel düşüncesini en hızlı şekilde aktarmasını sağlar.


Likert Ölçeği, 1932 yılında Amerikalı psikolog Rensis Likert tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde birçok alanda önümüze çıkan bu ölçek; katılımcıların yoğunluğu veya gücü artıran veya azaltan doğrusal bir yanıt kümesinden seçim yapmasına olanak tanır.  Araştırmacıların katılımcıların görüşlerine ilişkin nüans ve içgörü sağlayan verileri toplamasına imkan sunar. Bu veriler niceldir ve istatistiksel olarak kolayca analiz edilebilir.

Örneğin; kullanıcıların, kullanılabilirlik, memnuniyet ve sadakat gibi başlıklarda “kesinlikle katılmıyorum” ile “kesinlikle katılıyorum” aralığındaki cevaplar ile düşüncelerinin alınmasını sağlar.


Likert Ölçeği Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.