Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım Nedir?

Web tasarımının girilen cihazın ekran çözünürlüğüne göre uyum sağlayacak şekilde yeniden boyutlandırılmasına olanak veren bir teknik ve teknoloji.

Responsive web tasarım, web tasarımının girilen cihazın ekran çözünürlüğüne göre uyum sağlayacak şekilde yeniden boyutlandırılmasına olanak veren bir teknik ve teknolojidir. 

Responsive olarak tasarlanmış bir site bilgisayardan girildiğinde bilgisayara uygun, mobilden girildiğinde mobile uygun gözükecektir. Hangi cihazdan girilirse girilsin ekran genişliğine göre sitenin tasarımı o cihaza uygun olacaktır. Telefon, tablet, masaüstü gibi platforma bakılmadan tasarımlar yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Responsive tasarlanmış sayfalar kullanıcıların dikkatini çekmekte ve daha fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden Responsive Web Tasarım’ın gün geçtikçe önemi artmaktadır. Masaüstü için tasarlanmış bir internet sitesine mobilden girildiğinde eğer responsive olarak tasarlanmamışsa kullanıcı büyük zorluklar yaşayacak ve hatta siteye girmekten vazgeçecektir. 

Responsive tasarım kullanıcı dostudur, başarılı olmak için yapılması gerekli bir tasarım türüdür. Maliyeti düşürmeye yardımcı olacaktır. Tasarımda tek bir düzeltme yapıldığında tüm ekranlarda yapılmış olur ve bu da büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu gibi iyi bir kullanıcı deneyimi örneği, bir web sitesini mobilden de düzgün görüntüleyebilmek o sitenin ziyaret edilme sebebidir. Kullanıcı sitede ne kadar çok vakit geçirirse, sitenin rakipleri arasındaki öncelik sıralaması ve tercih edilirliği o kadar artacaktır. SEO için oldukça avantajlıdır.

Responsive Web Tasarım Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.