SEO (Search Engine Optimization) Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Nedir?

SEO, bir internet sitesinin Google ve diğer arama motorlarında görünürlüğünü, sıralamasını ve tıklanmasını artırmaya yönelik sürekli yapılan çalışmalardır. 

SEO çalışmaları belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda internet sitesinin arama motorunda daha üst sıralarda gözükmesi hedeflenir. Görünürlüğü artmış bir internet sitesinin ziyaretçisi de çok olmaktadır. Bu iş için bir SEO Uzmanı ile anlaşmak daha iyi sonuçlar verecektir. SEO çalışmasının başarılı olması için bir kerelik düzenlemeler değil, devamlı çalışmalar gerekmektedir. SEO uzmanları; anahtar kelime araştırması, rakip analizleri ve sektör analizleriyle projeye yön vermektedir.  

SEO çalışmaları site içi ve site dışı optimizasyon işlemleri olmak üzere iki ayrı kategoride incelenir. Site içi SEO çalışmaları, kaliteyi artırmayı hedefleyen, siteninin sahip olduğu yazılımsal, grafiksel özellikleri, içerikleri ve kullanıcı dostu arayüzü inceleyen çok detaylı çalışmalardır. Temel amaç arama motorununun siteyi kolay taramasını sağlamak ve kullanıcı dostu olduğunu ispatlamaktır. Sitede yeni bilgiler bulunmalı, hızlı açılmalı, başlıklar ve etiketler özenli yazılmış olmalı gibi kriterlere dikkat edilmelidir.  

Site dışı SEO; referanslar, sosyal medya, tavsiyeler, linkler ile sitenin kullanıcı ve bot’lar için bilinirliğini artıran çalışmalardır. Burada yapılması gereken Baclink, sosyal medya, dijital PR çalışmalarıdır.

SEO (Search Engine Optimization) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.