Sıcaklık Haritası Nedir?

Sıcaklık Haritası Nedir?

Verilerin bir matriks üzerinde renk ile ifade edildiği grafiksel gösterimlerdir. Genellikle göz izleme sonuçları veya tıklama oranlarını incelerken kullanılır.

Sıcaklık haritası, bir sitenin kullanıcı deneyiminin nasıl iyileştirilebileceğini belirlemek için kullanıcıların sitede yaptığı gezintinin analiz edildiği araştırma tekniğidir.

Kullanıcıların sitede en çok nerelere tıkladığını inceleyen sıcaklık haritaları, kullanıcı deneyimi tarafında aktif olarak kullanılır. Bu, web sitesi kullanılabilirliğini iyileştirmenin ve dönüşüm oranlarını artırmanın iyi bir yoludur. Genellikle kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renklerden; yeşil ve mavi gibi soğuk renklere kadar değişen bir renk şeması ile sunulur. Daha sıcak bölgeler kullanıcıların daha fazla odaklandığı yerleri gösterir. Dikkat, katılım ve etkileşimleri ölçmek için son derece faydalı bir metoddur. 

Üç tür sıcaklık haritası vardır. Bunlar; tıklama sıcaklık haritaları, taşıma sıcaklık haritaları ve kaydırma sıcaklık haritalarıdır. Tıklama sıcaklık haritaları, kullanıcıların bir web sayfasında tıkladığı veya dokunduğu yeri görselleştirir. Kaydırma sıcaklık haritaları, kullanıcıların web sayfasında ne kadar aşağı indiğini anlamaya yardımcı olur. Son olarak taşıma sıcaklık haritaları ise kullanıcıların fareyi web sitesinin en çok hangi bölümleri üzerine getirdiğini ve böylece hangi ögelerin en çok ilgi gördüğünü gösterir. Henüz bu haritalar ile dokunmatik ekranlı cihazlardan veri elde edilememektedir. Çünkü henüz parmakların dokunmatik ekranda gezindiği yerler algılanamamaktadır.

Sıcaklık Haritası Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.