Site Haritası (Site Map) Nedir?

Site Haritası (Site Map) Nedir?

Site haritası, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının, bir web sitesinde daha kolay yön bulmasını sağlamak amacıyla, site içeriklerinin görsel veya metinsel olarak düzenli hale getirilmiş bir modelidir. Site haritaları, web sitesinde listelenen her bir elementin tüm diğer elementler ile olan bağlantılarını gösteren interaktif bir ‘içindekiler’ listesi gibi çalışır. Özellikle arama motorları tarafından ensekslenmesi zor olan içerik veya bağlantılara sahip web siteleri için site haritası çıkarmak büyük önem taşır. Bkz. Bilgi Mimarisi

Site haritası (site map), hem kullanıcıların hem de arama motorlarının, bir web sitesinde daha kolay yön bulmasını sağlamak amacıyla, site içeriklerinin görsel veya metinsel olarak düzenli hale getirilmiş bir modelidir. 


Site haritaları, web sitesinin bilgi mimarisinin görsel bir temsilidir. Web sitesinde listelenen her bir elementin tüm diğer elementler ile olan bağlantılarını gösteren interaktif bir “içindekiler” listesi gibi çalışır. Özellikle arama motorları tarafından endekslenmesi zor olan içerik veya bağlantılara sahip web siteleri için site haritası oluşturmak büyük önem taşır. Web sitesindeki sayfaların nasıl önceliklendirildiğini ve etiketlendiğini gösteren hiyerarşik bir diyagram şeklindedir. UX tasarım sürecinin başlarında kullanılan bu haritalar, genellikle kişilerden, kullanıcı yolculuğundan ve kart sıralamasından sonra oluşturulur. 


Bir site haritasındaki hiyerarşik bilgi, bir UX tasarımcısına birincil ve ikincil gezinmede hangi bölümlerin olması gerektiğini; sitenin uygun bölümlerini erişilebilir kılmak için bölümler arası yolların nereye eklenmesi gerektiğini söyler. Son olarak, site haritası ne kadar mantıklı yapılandırılırsa, kullanıcıların hedeflerine ulaşmalarını o kadar kolaylaştırır. Aksine, yapısı ne kadar kafa karıştırıcı ise o kadar kötü bir kullanıcı deneyimine sebep olacaktır.

Site Haritası (Site Map) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.