Statik Sayfa (Static Web Page) Nedir?

Statik Sayfa (Static Web Page) Nedir?

Statik sayfada, içerikler server'da depolandığı gibi kullanıcıya sunulur. Farklı kullanıcılar, farklı ziyaretlerinde sayfayı aynı görürler. Kullanıcı tipine veya kategorisine göre değişmeyen sayfadır.

Statik sayfa (static web page), önceden oluşturulmuş, içerikleri server’da depoladığı gibi kullanıcıya sunan ve kullanıcı tipine göre değişmeyen sayfadır.


Statik sayfalar, manuel olarak değiştirilene kadar aynı kalır. Bu sayfaların maliyeti düşüktür. Aynı zamanda statik dosyalar hem daha hafiftir hem de genellikle daha hızlı ve daha ucuza sunulur. Bozuk resimlerle veya yüklenmeyen sayfa sorunuyla karşılaşma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca sayfa hızlarının yüksek olması, SEO’da daha iyi sıralara çıkmayı da sağlayabilir. Bunun yanında değişik kanallarda içeriklerin gözükmesi için tekrar tekrar yazmaya gerek kalmaz ve uyum sağlama kapasitesi oldukça yüksektir. 


Dinamik bir sayfaya göre daha az giriş noktası olduğundan verileri güvende tutma kabiliyeti daha yüksektir. Bir kullanıcının sayfayı her ziyaretinde içerik veri tabanına bağlanmayacağı şekilde çalışır. Bu da sağladığı bir diğer güvenlik avantajıdır. Statik sayfa, bunların yanında  geliştiricilerin derleme ve bakım işlerini daha kolay yapmalarını sağlar. Geliştirici araçları olan diller ve kitaplıkların gelişmelerinden ve web sitesi performanslarını daha geniş çapta optimize etme arzusundan kaynaklı olarak statik sayfaların popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır.

Statik Sayfa (Static Web Page) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.