Steve Krug Kimdir?

Steve Krug Kimdir?

Amerikalı bilgi mimarisi ve kullanıcı deneyimi uzmanı. Kullanılabilirlik üzerine yazdığı “Don’t Make Me Think” kitabı ile bilinir.

Steve Krug, insan-bilgisayar etkileşimi ve web kullanılabilirliği hakkındaki “Don’t Make Me Think” kitabını yazan, Massachusetts'li bir kullanıcı deneyimi tasarımcısıdır. 

Kitabın ilk basımından bu yana 20 yıl geçti ve üçüncü baskısında 600.000'den fazla kopya sattı. Aynı zamanda üniversitede web tasarımı derslerinin müfredatında yer alıyor. Kitap, 90'ların ortalarında, Rolling Stone, New York Times Magazine ve Esquire'ın yanı sıra Barnes gibi web sitelerinin tasarımı veya yeniden tasarımı ile tanınan, ünlü dergi tasarımcısı ve tipografi bilgesi Roger Black ile ilişkili olarak ortaya çıktı. Krug ve Black birbirlerinin çalışmalarına hayran olan iki yakın iş arkadaşıydılar.

“Don’t Make Me Think” kitabını yazmadan önce Steve Krug, on yıl boyunca bilgisayar kılavuzları yazdı. 1989'da gıda zincirini kullanılabilirlik testi ve arayüz tasarımına taşıdı. Böylece sorunları açıklamak yerine çözmeye başladı. Çeşitli sektörlerdeki müşterileri için arayüzleri değerlendirdi ve geliştirdi. Apple, AOL, Netscape, BarnesandNoble.com, Lexus.com ve Circle.com bunlardan bazılarıdır.


Steve Krug aynı zamanda “Advanced Common Sense” adlı tek kişilik bir danışmanlık firmasının da başkanıdır. Bu firma bünyesinde Krug, kişilerin kendi kullanılabilirlik testlerini nasıl yapabileceğini öğretiyor. Bunun yanında müşterilere web kullanılabilirlik stratejileri konusunda tavsiyeler verdiği kurum içi atölye çalışmaları sunuyor. Bir diğer kitabı “Rocket Surgery Made Easy: The Do-It-Yourself Guide to Finding and Fixing Usability Problems” 2009’da yayınladı. 


Steve Krug’un kitapları:

• Don’t Make Me Think (by Steve Krug)

• Rocket Surgery Made Easy: The Do-It-Yourself Guide to Finding and Fixing Usability Problems (by Steve Krug)

• Forms That Work: Designing Web Forms For Usability (Interactive Technologies) (by Caroline Jarret, Gerry Gaffney and Steve Krug)

• The Practice of Creativity: A Manual for Dynamic for Group Problem-Solving (by George M. Prince and Steve Krug)

• Surveys That Work: A Practical Guide for Designing and Running Better Surveys (by Caroline Jarret and Steve Krug)

• Web Bloopers: 60 Common Web Design Mistake and How to Avoid Them (by Jeff Johnson and Steve Krug)

Steve Krug Kimdir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.