SUM (Single Usability Metric) Nedir?

SUM (Single Usability Metric) Nedir?

Tekli Kullanılabilirlik Ölçeği, Kullanılabilirliğin ölçüldüğü bir değerlendirme biçimidir. Etkinlik ve tatmin seviyesinin ölçümlenmesine dayalı ve anket tipinde yapılan bu çalışma üç metriğe dayanır; görev başarı oranı, görev bazlı tatmin ve görev tamamlama süresi.

SUM (Single Usability Metric), bir ürün veya sistemin kullanılabilirliğinin ölçüldüğü bir değerlendirme biçimidir.

Kullanılabilirliği ölçmek için etkinlik ve tatmin seviyesinin ölçümlenmesine dayalı olarak ve anket tipinde yapılan bu çalışma; görev başarı oranı, görev bazlı tatmin ve görev tamamlama süresi değerlerine bağlı olarak yapılır. SUM, bir uygulayıcının, her görevin her alt metriğinden bir ürün veya deneyim için tek bir genel değere kadar metrikleri güvenilir bir şekilde özetlemesine olanak tanır. Örneğin, dört-görevli bir çalışma 12 alt metriğe, ancak tek bir sayı olan nihai bir SUM puanına sahip olacaktır. Bu tek numara, bir ürünün kullanılabilirliğini bir bakışta gösterebilir. %50'nin altındaki herhangi bir SUM puanı zayıf ve %50'nin üzerindeki herhangi bir puan iyidir gibi değerlendirilebilmektedir. Bu değerler değişiklik gösterebilmektedir.

SUM, UX kıyaslama için sağlam ve kullanışlı bir yöntemdir. SUM puanı, sonraki tasarımların hızlı ve nicel olarak karşılaştırıldığı bir kıyaslama noktası olarak kullanılabilir. Yinelemeli kullanılabilirlik testi yoluyla, arayüz tasarımlarının niteliksel değerlendirmelerini, kullanıcıların zihinsel modellerinin nasıl uyum sağladığına veya uyum sağlayamadığına dair iç görüler oluşturmayı sağlamaktadır.

SUM (Single Usability Metric) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.