SUS (Software Usability Scale) Nedir?

SUS (Software Usability Scale) Nedir?

Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği, 10 sorudan oluşan hızlı ve basit bir ankettir. Sorular öğrenilebilirlik ve kullanılabilirlik üzerine odaklanır. SUS Skoru olarak 68 eşik olarak görülebilir. 68’in üstü kabul edilebilir iken altı gerçekleştirilen testteki problemlerin detaylı incelenemesi gerektiğini gösterir. Yapılan çalışmalarda NPS ile bir bağlantısı olduğu tespit edilmiştir. Bkz. NPS

SUS (Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği), bir sistemin hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilirliğini ölçen on sorudan oluşan bir ankettir. 

Bu anketle ölçüm hızlı ve kolayca yapılır, maliyet gerektirmez, kullanılabilirlik verileri hızlıca toplanıp analiz edilebilir, güvenlidir.

Kullanıcılar her soruda anketteki kesinlikle katılmıyorum, katılmıyorum, kararsızım, katılıyorum, tamamen katılıyorum şıklarından birini seçmektedirler. Kullanıcılardan cevaplardan birisinin mutlaka işaretlenmesi istenir. Her maddenin puanları vardır. Kesinlikle katılmıyorum 0, tamamen katılıyorum 5 olacak şekilde puanlandırılır. Sorular öğrenilebilirlik ve kullanılabilirlik üzerine hazırlanmaktadır. SUS skoru olarak 68 eşik olarak görülebilir. 68’in üstü kabul edilebilir iken altı gerçekleştirilen testteki problemlerin detaylı incelenmesi gerektiğini gösterir.  

Basitliği ve doğruluğu nedeniyle UX araştırmacıları arasında uzun süredir favori olan SUS, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışan herkes için değerli bir nicel araçtır. Kullanılabilir ve kullanılamaz sistemleri etkili bir şekilde ayırt edebilmeyi sağlar. İstatistiksel olarak geçerli veriler toplamanın ve web sitesine net ve makul derecede kesin bir puan vermenin en etkili yollarından biridir.

SUS (Software Usability Scale) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.