Tarayıcı Uyumluluğu Nedir?

Tarayıcı Uyumluluğu Nedir?

Sitenin görüntülendiği tarayıcıyla olan ilişkisidir. Her tarayıcı web siteyi farklı bir şekilde yorumlar, bu sebeple yapılan çalışmaların farklı tarayıcılarda kontrol testlerinin yapılması önemlidir.

Tarayıcı uyumluluğu, bir web sitesinin, web uygulamasının veya HTML tasarımının farklı web tarayıcılarında işlev görme kabiliyeti veya esnekliğidir.

Tarayıcı uyumluluğu, bir web sitesinin bir kullanıcı tarafından erişilebilir olması ve kullanıcı için tamamen işlevsel olması ile ilintili bir kavramdır. Bir site, bir tarayıcıda çok iyi şekilde çalışabilir ancak diğerlerinde sorun yaşatabilir. Bu durumda belirli bir tarayıcıyla uyumlu olmayan web sitesini kullanan kişilerin deneyimi eksik kalacaktır. Kullanıcıların yaklaşık %90’ının kötü bir deneyim ardından o web sitesine dönme istatistiklerinin çok düştüğü göz önüne alındığında, iyi bir web sitesinin tarayıcılar arası uyumlu olması gerekir.

Her tarayıcının render (işleme) motoru da kendine özeldir ve öğeleri web'de oluşturma yöntemleri benzersizdir. Her render motoru farklı bir hıza sahiptir. Uyumsuz bir tarayıcı eklentisi, görüntülerin olması gerektiği gibi görünmesini engelleyerek kullanıcı deneyimini de engelleyebilir. Ayrıca yazı tipleri ve metin yönlendirmesi gibi dikkate alınması gereken değişkenler de bulunmaktadır. Bazı yazı tiplerinin belli başlı tarayıcıların eski sürümleri tarafından desteklenmemesi gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle her açıdan tarayıcılarda uyumluluk sağlanmalıdır.

Tarayıcı Uyumluluğu Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.