Ton (Tint+Tone+Shade) Nedir?

Ton (Tint+Tone+Shade) Nedir?

Bir rengin ton değeri o rengin aydınlık, açık veya koyu olması durumudur. Yani, bir renkte bulunan ışık veya karanlık miktarı olan ışıklılık derecesidir. Ton sözcüğü renk ifade etmez. Ton değeri, bir rengin aydınlığının derecesidir. Açık bir mavi ile koyu mavi arasındaki fark, ton farkıdır. Bir rengin içindeki pigmentler azaldıkça, açıklık ve koyuluğu ifade eden ton değeri de o derece hakim olur.

Ton, renk çarkındaki herhangi bir rengin (hue) daha aydınlık ya da karanlık halidir.

Renk çarkında kırmızı, mavi ve sarı olmak üzere üç ana renk (birincil renk) vardır. Bu renklerden herhangi ikisini birleştirmek ikincil renklerden birini verir. Birincil ve ikincil renklerden kalan boşluğu da üçüncül renkler doldurur. Bunlara beyaz, gri veya siyah eklenerek bunların daha karanlık veya aydınlık halleri elde edilir. Yani bu renklerin değişik tonları elde edilmiş olunur. 

Renk çarkındaki herhangi bir renk tonuna (hue) beyaz eklendiğinde, ton (tint) oluşturulur. Ton (tint), rengi aydınlatır fakat daha parlak hale getirmez. Bu nedenle bir renk tonu, orijinal rengin daha aydınlık halinden beyaza kadar değişebilir.

Ton (tone) ise yalnızca gri eklenmiş herhangi bir renk tonu (hue) veya saf pigment karışımı olarak tanımlanır. Nötr bir gri karışımı, her şekilde karıştırıldığı rengin yoğunluğunu azaltır.

Gölge (shade), herhangi bir renge (hue) yalnızca siyah eklenmiş halidir. Kesinlikle beyaz veya gri içermez. Görevi rengi koyulaştırmaktır. Günlük hayattaki koyu ton kullanımının İngilizcedeki karşılığıdır. Aslında bahsedilen tüm terimler (hue, tint, tone, shade) dilimizde “ton” ya da “renk tonu”na karşılık gelebilmektedir ama ton değeri, bir rengin aydınlığının derecesidir.

Ton (Tint+Tone+Shade) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.