Web Erişilebilirliği Nedir?

Web Erişilebilirliği Nedir?

Web siteleri ve uygulamalarının beceri seviyesi gözetmeksizin insanların kullanımlarına açık ve kullanılabilir olmasını ifade eder. Sıklıkla engelli ve yaşlı kişilerin web servisleri ve ürünlerini kullanması çerçevesinde kullanılır.

Web erişilebilirliği (web accessibility), web siteleri ve uygulamalarının beceri seviyesi gözetmeksizin insanların kullanımlarına açık ve kullanılabilir olmasını ifade eder.

Engelli ve yaşlı kişilerin web servisleri ve ürünlerini kullanması çerçevesinde sıklıkla kullanılır.

Dijital cihazlar ve web içerikleriyle etkileşime girmesi için engelli ve yaşlı kişilere yardımcı olacak birçok yardımcı yazılım ve donanım aracı bulunmaktadır. Bu cihazlara uyumlu altyapılar geliştirilmesi de web erişilebilirliğin amaçlarından biridir. Görme zorluğu yaşayan bireylerin web üzerindeki içerikleri anlayabilmesini sağlayan ekran okuyucular, görselleri anlayabilmek için alternatif metinler, işitsel sorunları olan bireylerin web içeriklerini anlayabilmesi, okuyabilmesi için altyazılar, renk körlerine uygun tasarım geliştirme gibi birçok etkeni erişilebilirlik standartları tarafından belirlenmiştir.

Özellikle dijital dönüşüm çağında her kitleye hitap edebilmek, yasal düzenlemeler, insan hakları, değişen ve gelişen teknoloji gibi birçok etkenden dolayı web erişilebilirliği önemli bir noktada yer almaktadır.

Web Erişilebilirliği Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.