Wireframe Nedir?

Wireframe Nedir?

Bir arayüzde yer alan fonksiyonların hiyerarşik bir sıralama ile gösterildiği iskeleti olarak tanımlanabilir. Wireframe bir sitenin fonksiyonları ile alakalıdır. Bu wireframe bir eskiz ile bir tasarımda neler yapılıp, neler yapılmayacağını gösteren, fonksiyonların hiyerarşik bir sıralama ile gösterildiği sitenin bir iskeletidir diyebiliriz.

Wireframe, tasarım süreçlerinde elde edilen verilerin ve fonksiyonların, hızlı ancak anlaşılır bir biçimde somut görsellere dönüştürüldüğü araçlara denir.

Basitçe bir eskiz ile bir tasarımda neler yapılıp, neler yapılmayacağını gösteren, fonksiyonların hiyerarşik bir sıralama ile gösterildiği sitenin bir iskeletidir diyebiliriz.

Her tasarım sürecinde olduğu gibi eskizler en basit haliyle ortaya çıkar ve tasarımımız üzerinde kararlar aldıkça, kararlarımızı test ettikçe gelişir. En sonunda tasarımın son halini oluşturmamıza yardımcı olur. Wireframe’lerle yapılan sunumlar aracılığıyla müşterilerin taleplerini daha rahat anlayabilir ve geri bildirim döngüsü sayesinde proje detaylarına erken aşamalarda karar verebiliriz. 

Peki wireframe’ler neden önemlidir?

‍1. En doğru tasarım akışını bulmanızı sağlar.

‍2. Daha doğru iletişim kurmanızı sağlar.

3. Fikirlerinizi hızlıca test etmenizi sağlar.‍

4. Zamandan ve efordan tasarruf etmenizi sağlar.‍

Wireframe yapmak için kağıt kalem kullanılabileceği gibi, Miro, Figma, Invision gibi dijital tasarım araçları da kullanılabilir.

Wireframe Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.