Sürü Psikolojisi Nedir?

Sürü Psikolojisi Nedir?

Belirli inançların ve olayların kitleler arasında yayılması durumudur. Bir grupta olan insanlar, diğer grupta olan insanlara ahengi bozmamak için farklı düşünceleri kabul ettirebilir. İkna edici tasarımda uygulamaları görülebilir. “Bu kitap 6 kişi tarafından satın alınıdı.” veya “Son 3 koltuk” gibi bilgilerin arayüze eklenmesinin satın alma kararını hızlandırması örnek olarak verilebilir.

Sürü psikolojisi (bandwagon effect), belirli inançların ve olayların kitleler arasında yayılması durumudur.


Bu tabir ilk olarak 1848’de Amerikan politik sisteminde kullanılmaya başlandı. Bir bando arabası (bandwagon) kullanarak politik turlara katılan Dan Rice adındaki palyaço, coşkulu müziklerle ve “bandoya katıl” sloganıyla insanların dikkatini çekiyordu. Zamanla belli bir popülarite yakaladı ve bu sayede seçimlerde önemli bir başarı kazandı. Sürü psikolojisi kavramı bu yüzden İngilizce “Bandwagon Effect” olarak tabir edilir.

UX alanında sürü psikolojisinden yararlanmanın en kolay ve yaygın yolu, ürünü başka kaç kişinin daha kullandığını tam olarak söylemektir. İkna edici etkileri hemen görülebilir. “Bu kitap 6 kişi tarafından satın alındı.” cümlesi bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Özellikle bahsedilenler popülerse ve sürekli olarak tekrarlanıyorsa, başkalarının fikirlerini benimsemek çok daha hızlı ve kolaydır. Facebook, “Şu anda 10 arkadaşınız bu uygulamayı kullanıyor” dediğinde bu da sürü psikolojisinin iyi bir örneğidir. Apple bilgisayarların tasarımcılar için en iyi bilgisayar olduğunun söylenmesi de buna bir örnektir. Aslında en iyi bilgisayar, tasarım yapabileceğiniz ve sizin için maddi anlamda ulaşılabilir olan bilgisayardır.

Sürü Psikolojisi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.