T-Shaped Designer Kimdir?

T-Shaped Designer Kimdir?

T-Shaped Designer, tasarıma her yönüyle hakim, ancak tasarımın bir alanında uzmanlığa sahip tasarımcıları tanımlar.

T-Shaped Designer, tasarıma her yönüyle hakim ancak tasarımın bir alanında uzmanlığa sahip tasarımcıları tanımlar.


“T” harfi metaforik olarak kullanılır. T’nin yatay çizgisi tasarımcının tasarım beceri ve yeteneklerinin genişliğini, dikey çizgisi ise tasarımcının uzmanlık alanını temsil eder. T-Shaped Designer’lar; tasarım süreçlerine ve farklı uzmanlık alanlarına dair kapsamlı bilgi ve birikim sahibidirler. Sürece ve başka alanlara olan hakimiyetleri ile ekip çalışması ve işbirliği gerektiren durumlarda iyi bir iletişim oluşturabilir ve etkili çalışabilirler. Bu nedenle birçok şirket tarafından tercih edilirler.


Bazı tasarım ekipleri sadece T-Shaped Designer’lar ile kurulur. Örneğin; kodlamada uzmanlaşmış bir UX tasarımcısı ile UI tasarımında uzmanlaşmış bir UX tasarımcısının bir proje üzerinde beraber çalışması gibi. Disiplinlerarası ekiplerin oluşması iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak için önemlidir. Kullanıcı deneyimi, müşteriyi anlamayı, bunun için de deneyimi birçok yönden ele almayı gerektirir. Her alanda uzmanlaşmış bir UX tasarımcısı düşünmek neredeyse imkansız olduğu için farklı alanlarda uzmanlaşmış UX tasarımcılarının işbirliğine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle T-Shaped Designer’ların tasarım süreçlerinde kritik bir rolleri vardır.

T-Shaped Designer Kimdir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.