Tıklama Testi Nedir?

Tıklama Testi Nedir?

Kullanıcılar bir fonksiyonu, arayüzün hangi bölümü ile ilişkilendirildiğini anlamak için kullanır. Katılımcılara bir görev verilerek, bu görevi gerçekleştirmek için arayüzde tıkladığı ilk alan incelenir. Tek bir sayfa, prototip veya çalışan arayüz üzerinden yapılabilir.

Tıklama testi, kullanıcının herhangi bir fonksiyonu, arayüzün hangi bölümü ile ilişkilendirildiğini anlamak için kullanılan bir testtir.

Bu test web sitelerinin, uygulamaların veya mobil web sayfalarının wireframe’lerini, tasarımlarını ve prototiplerini test etmenin ve doğrulamanın hızlı ve basit bir yoludur. Test için katılımcılara bir görev verilir. Bu görevi gerçekleştirmek için arayüzde tıkladıkları ilk alanlar incelenir. Daha sonra tıklamaların konumu ve ne kadar sürdüğü kaydedilir. Bu genelde “ilk tıklama testi” olarak adlandırılır. Son olarak kullanıcılardan özellikle neden “oraya” tıkladıklarını açıklamaları istenerek daha fazla geri bildirim de toplanabilir. Elde edilen sonuçlar, bir sıcaklık haritasının, tıklama haritasının ya da karanlık haritanın görsel biçimini alabilir.

Tıklama testinin en büyük yararlarından biri, fikirleri doğrulamak için, çalışır durumda bir web sitesine bile gerek duymamasıdır. Ayrıca geliştirme maliyeti ya da kötü bir tasarım yayınlama riski de yoktur. Bunların haricinde A/B testi gibidir. Bu nedenle deneysel tasarımları denemek için ideal bir yöntemdir.

Tıklama Testi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.