Yem Etkisi Nedir?

Yem Etkisi Nedir?

Tüketicileri 2 seçenekten birine yönlendirmek için ortaya 3. bir seçeneğin atıldığı bir pazarlama yöntemidir. Örnek: A: 400$, 30 GB B: 300$, 20 GB Senaryoya bir de C seçeneği eklendiğini varsayalım. C: 450$, 25 GB C, kapasite olarak B’den daha iyi ama kapasitesi daha yüksek olan A’dan daha pahalıdır. Bu durumda tüketicinin A ürününü almaya yöneleceği varsayılmaktadır.

Yem etkisi (decoy effect), tüketicileri 2 seçenekten birine yönlendirmek için ortaya 3. bir seçeneğin atıldığı bir pazarlama yöntemidir.

İnsanlar birçok alternatifle karşı karşıya kaldıklarında aslında bir sorunla karşı karşıya kalırlar. Seçenek sayısının artması durumunda kaygı düzeyimiz artar ve bu durum doğru karar almamızı engeller. Mesela alışveriş konusunda farklı seçeneklerle karşı karşıyaysak bu kaygıyı azaltmak adına sadece birkaç kriteri (fiyat ve miktar gibi) temel alarak süreci basitleştiririz. Az sayıda tüketici dışında genelde tüketiciler kendilerince bir kıyas yapıp akıllıca olana karar vermek istedikleri için bu yanılgıya düşerler. Örneğin; A: 400$, 30GB, B: 300$, 20GB şeklinde iki ürünün yer aldığı senaryoya bir de C seçeneği eklendiğini varsayalım. 450$, 25GB özellikleriyle C, kapasite olarak B’den daha iyi ama kapasitesi daha yüksek olan A’dan daha pahalıdır. Bu durumda tüketicinin A ürününü almaya yöneleceği varsayılmaktadır. 

İnsan beyni kıyasla çalışır. Yem etkisi de bu kıyasın sonucunda genellikle beynin nereye yönelteceğinin önceden bilinmesinin kullanılmasıdır.

Yem Etkisi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.